Jamnik

20 maja 2015

Jamnik Kraj pochodzenia jamników to Niemcy. Nie każdy wie, iż mimo bardzo niepozornej budowy ciała, jest to pies myśliwski. Jamnik występuje (pod względem wielkości) w trzech odmianach: króliczej, miniaturowej oraz standardowej. Najczęstszą odmianą jest oczywiście standardowa. Jamniki dzielą się także na 3 grupy ze względu na charakter sierści: krótkowłose, długowłose i szrostkowłose. Jamniki to bardzo ruchliwe psy, uwielbiające gonitwę za innymi małymi zwierzętami (w szczególności za ptakami). Są stosunkowo trudne w tresurze ze względu na swoją upartość i nieustępliwość. Znane są jednak ze swego ogromnego przywiązania do właściciela. Są zazwyczaj nieufne w stosunku do obcych osób.

Kot Egipski, Europejski i inne

20 maja 2015

Kot Egipski, Europejski i inne Pochodzą z Egiptu, jednak do popularyzacji rasy doszło po II Wojnie Światowej, kiedy to trzy koty egipskie sprowadzone zostały do Stanów Zjednoczonych przez księżniczkę rosyjską, Nataszę Trubeckaja. To właśnie te trzy osobniki dały początek wszystkim egipskim mau. Koty egipskie mau odznaczają się pełnym wdzięku, muksularnym ciałem. Deseń ubarwienia zawsze w cętki tabby. Mau są kotami bardzo aktywnymi i ciekawymi wszystkiego, co je otacza. Są towarzyskie, lubią się zabawę, jednak nie przystają na zbyt długie trzymania na kolanach, lub w ramionach. Kot Europejski – Początki rasy są niejasne, przyjmuje się, że kot europejski jest potomkiem kota egipskiego, który trafił do Grecji w I w.p.n.e. Źródła podają, że już w I w. rasa ta dotarła na północ Europy. Kot średniej wilekości, silny, ale nie masywny. Uszy średniej wilekości, szeroko rozstawione. Koty europejskie są kotami powściągliwymi, często chodzącymi swoimi ścieżkami, zachowującymi naturalny tempoerament. Są towarzyskie i serdeczne w stosunku do człowieka. Kot kartuski pochodzi z Afryki, skąd w XVII wieku przywieziony został przez francuskich zakonników do klasztoru Chartreuse, od któego wywodzi się jego nazwa. Po Drugiej Wojnie Światowej, w celu ratownia rasy (w tym czasie oikazy kota kartuzkiego dostępne były zaledwie u kliku hodowców) dokonano jej skrzyżowania z kotem perskim oraz brytyjskim niebieskim, przez co stracono jej czystość. Koty kartuskie są kotami średniej wielkości, o masywnej i muskularnej budowie ciała. Wzorzec ubarwienia dopuszcza wszystkie odcienie niebieskiego, wyklucza jednak dymne, ze smugami, prążkowane, czy też kosmyki innego koloru. Kartuzy, to koty zrównoważone, cichy, czuły i towarzyski, szczególnie polecany osobom starszym. Wielkim sympatykiem kotów kartuzkich był między innymi Generał Charles de Gaulle. Koty rasy manks pochodzą z wyspy Man znajdującej się w Wielkiej Brytanii, gdzie powstały w wyniku mutacji, która rozprzestrzeniła się w nielicznej populacji miejscowej, z powodu odseparowania wyspy. Rasa odkryta została przez brytyjskich hodowców pod koniec XIX wieku. Popluraność zdobyła sobie w latach 30tych XX wieku, kiedy to sprowadzona została do Stanów Zjednoczonych. Charakterystyczną cechą kotó rasy manx jest brak ogona. Ciało solidne i zwarte. Przednie łapy nieco krótsze od tylnych, przez co kot zyskuje nieco nachyloną do przodu, przypominającą króliczą, sylwetkę. Manksy, to koty towarzyskie i bardzo przyjazne. Są kotami łagodnymi, umiarkowanie aktywnymi, lubiącymi towarzystwo człowieka.

Chihuahua i dogi niemieckie

19 maja 2015

Chihuahua i dogi niemieckie Chihuahua jest to jedna z ras psów ?do towarzystwa?. Nazwa tej rasy pochodzi od miejscowości w Meksyku i jest podobna do psów azteckich władców. Znane są dwie odmiany tej rasy, a mianowicie krótkowłose i długowłose. Chihuahua to psy małe, bardzo charakterystyczne. Ich głowa przypomina jabłko. Mają długie uszy i szeroko rozstawione oczy. Sierść ma różne kolory, a więc można spotkać chihuahua białe, czekoladowe czy płowe. Ich sierść wymaga starannej pielęgnacji. Z tego też względu należy je bardzo dokładnie i często czesać. Psy te należy odpowiednio odżywiać z powodu problemów żołądkowych, w które mogą popadać przy nieodpowiedniej diecie. Właściciele tych pięknych psów muszą uważać na przeciągi i wilgoć. Psy wymagają dużej uwagi ze strony właściciela, jak również ze strony lekarza weterynarii. Są bardzo towarzyskimi psami, godnymi polecenia każdemu, kto ma czas, aby się nim odpowiednio opiekować. Do załatwiania potrzeb fizjologicznych wystarcza im kuweta, co nie oznacza, że nie potrzebują spacerów. Dogi niemieckie to psy pochodzące najprawdopodobniej od bulldoga i Hatz-and Sauruden. Są z reguły bardzo dużymi psami. Jeśli chodzi o wygląd to głowę mają wydłużoną, wąską, uszy średniej wielkości. Sierść tego psa przylega do skóry, jest krótka i błyszcząca. Należy ją raz w tygodniu wyczesywać. Wymagają również odpowiedniego żywienia ze względu na szybki wzrost. Usposobienie przedstawicieli tej rasy jest bardzo łagodne. Łatwo przywiązują się do ludzi, mogą przebywać z dziećmi. Psy te nie lubią obcych, mogą wobec nich zachowywać się nieufnie i z rezerwą. Gdy wybiegają się na dworze, w domu nie stanowią najmniejszego problemu, mało szczekają, nie są zbytnio hałaśliwe. Żyją około9 lat, chyba, że zachorują na skręt żołądka, co jest bardzo groźną chorobą, dotykającą tę rasę. Dogi są to szybko rosnące psy. Gdy się urodzą ważą około pół kilograma, po roku ich waga zadziwiająco się zmienia i wynosi powyżej 60 kilogramów. Przedstawicielki tej rasy są mniejsze i bardziej ułożone od przedstawicieli tej rasy.

Świnka morska

19 maja 2015

Świnka morska Świnka morska to najbardziej sympatyczne zwierzątko hodowane wśród mieszkańców całego świata. Żeby kupić świnkę najlepiej udać się do sprawdzonego sklepu zoologicznego lub hodowcy. Nie można kupować świnki na bazarze czy targowisku, bo nie mamy pewności, że pochodzi ona z dobrych rąk i jest zdrowa. Ale z pewnością można ją kupić od znajomego, któremu się świnki rozmnożyły. Ceny świnek nie są wysokie, wahają się w granicach około 30 zł. Nieco droższe są rozetki tzw. świnki angorskie, czyli długowłose ich cena może przekraczać 50 zł. Zastanówmy się jeszcze czy chcemy mieć samca czy samiczkę, a może od razu kupimy parkę. Jeśli chodzi o charakter to samiczki są bardziej przyjacielskie, a samców natomiast rozpierają hormony, więc do zbytnio przyjaznych nie należą. Jeśli chcemy rozmnażać świnki, to najlepiej od razu kupić parkę. Pamiętajmy jednak, że świnki są bardzo chętne do rozmnażania, więc nasza hodowla może się powiększać nawet kilka razy do roku. Może też być tak, że samotna świnka będzie się czuła, niczym człowiek na bezludnej wyspie. Zdrowa dorosła świnka morska waży ok. 800 gram. Jej tułów łącznie z głową ma długość 30 cm. Szyja świnki jest krótka, ale mięsista, natomiast klatka piersiowa szeroka, kończyny mają bardzo mocne stopy. Świnki morskie mają też typowe dla gryzoni uzębienie, tj. po trzy pary zębów trzonowych w górnej i dolnej szczęce i po jednej parze zębów przedtrzonowych i siekaczy. Świnki nie posiadają kłów. Siekacze rosną u świnki przez całe jej życie, dlatego też muszą być ciągle ścierane, ale dzięki temu są zawsze ostre. Wśród zmysłów świnka morska najlepiej rozwinięty ma słuch. W przeciwieństwie do innych gryzoni ciąża świnki morskiej trwa niezwykle krótko, mioty są liczne, a młode świnki bardzo szybko dojrzewają. W ciągu ośmiu tygodni świnka już osiąga dojrzałość płciową, natomiast samiec do dwunastu tygodni. Ciąża u świnki trwa ok. 60 – 70 dni. Pamiętajmy, że nowonarodzone świnki nie są ślepe i nieporadne, gdyż rodzą się na tyle rozwinięte, że wyglądają niczym miniaturka dorosłego osobnika. Ich ciało pokryte jest gęstym futerkiem, widzą, słyszą, mają zęby i od razu same mogą jeść pożywienie. Są całkowicie samodzielne, poruszają się szybko, choć mają długie łapki. Choć matka żywi małe około trzech tygodni, to również w tym czasie młode już odżywiają się same, tym co je ich matka.