Świnka morska

19 maja 2015

Świnka morska Świnka morska to najbardziej sympatyczne zwierzątko hodowane wśród mieszkańców całego świata. Żeby kupić świnkę najlepiej udać się do sprawdzonego sklepu zoologicznego lub hodowcy. Nie można kupować świnki na bazarze czy targowisku, bo nie mamy pewności, że pochodzi ona z dobrych rąk i jest zdrowa. Ale z pewnością można ją kupić od znajomego, któremu się świnki rozmnożyły. Ceny świnek nie są wysokie, wahają się w granicach około 30 zł. Nieco droższe są rozetki tzw. świnki angorskie, czyli długowłose ich cena może przekraczać 50 zł. Zastanówmy się jeszcze czy chcemy mieć samca czy samiczkę, a może od razu kupimy parkę. Jeśli chodzi o charakter to samiczki są bardziej przyjacielskie, a samców natomiast rozpierają hormony, więc do zbytnio przyjaznych nie należą. Jeśli chcemy rozmnażać świnki, to najlepiej od razu kupić parkę. Pamiętajmy jednak, że świnki są bardzo chętne do rozmnażania, więc nasza hodowla może się powiększać nawet kilka razy do roku. Może też być tak, że samotna świnka będzie się czuła, niczym człowiek na bezludnej wyspie. Zdrowa dorosła świnka morska waży ok. 800 gram. Jej tułów łącznie z głową ma długość 30 cm. Szyja świnki jest krótka, ale mięsista, natomiast klatka piersiowa szeroka, kończyny mają bardzo mocne stopy. Świnki morskie mają też typowe dla gryzoni uzębienie, tj. po trzy pary zębów trzonowych w górnej i dolnej szczęce i po jednej parze zębów przedtrzonowych i siekaczy. Świnki nie posiadają kłów. Siekacze rosną u świnki przez całe jej życie, dlatego też muszą być ciągle ścierane, ale dzięki temu są zawsze ostre. Wśród zmysłów świnka morska najlepiej rozwinięty ma słuch. W przeciwieństwie do innych gryzoni ciąża świnki morskiej trwa niezwykle krótko, mioty są liczne, a młode świnki bardzo szybko dojrzewają. W ciągu ośmiu tygodni świnka już osiąga dojrzałość płciową, natomiast samiec do dwunastu tygodni. Ciąża u świnki trwa ok. 60 – 70 dni. Pamiętajmy, że nowonarodzone świnki nie są ślepe i nieporadne, gdyż rodzą się na tyle rozwinięte, że wyglądają niczym miniaturka dorosłego osobnika. Ich ciało pokryte jest gęstym futerkiem, widzą, słyszą, mają zęby i od razu same mogą jeść pożywienie. Są całkowicie samodzielne, poruszają się szybko, choć mają długie łapki. Choć matka żywi małe około trzech tygodni, to również w tym czasie młode już odżywiają się same, tym co je ich matka.

Spacer na świeżym powietrzu

19 maja 2015

Spacer na świeżym powietrzu Jeśli tylko jest taka możliwość chociaż raz w tygodniu pozwalajmy spacerować śwince po świeżym powietrzu. Żeby spacer nie zakończył się chorobą, to musimy wychodzić ze świnką tylko latem, gdy temperatura powietrza podobna jest do temperatury panującej na co dzień w naszym mieszkaniu. Nie wolno brać świnki na spacer, gdy trawa jest mokra. Można również wystawić klatkę na świeże powietrze. Pamiętajmy, jednak aby to nie było miejsce słoneczne. Nie ma też przeszkód, aby wziąć świnkę na wypad za miasto. Gdy chcemy wypuścić zwierzę na polanę i do ogrodu, pamiętajmy, że blisko nie mogą być drzewa i krzaki. Las odpada całkowicie. Będziemy mieć ogromny problem ze złapaniem zwierzątka. Należy też zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie ma nor, bo gdy świnka tam wejdzie, na pewno już jej nie zobaczymy. Świnka nie może także biegać po betonie, bo skończy się to zranieniem kończyn. Dla świnki asfalt, to niczym bieganie po szkłach. Pamiętajmy również, że świnki są bardzo zwinne i łatwo możemy stracić ją z oczu. Jednak gdy bardzo boimy się, że świnka nam ucieknie nauczmy ją chodzić na specjalnej smyczy. Gdy wybieramy się na spacer pamiętajmy, aby zabrać wodę mineralną. Wystarczy nalać troszkę na nakrętkę i pozwolić śwince się napić. Po takim ruchu na świeżym powietrzu na pewno będzie spragniona.

Choroby świnek

24 kwietnia 2015

Choroby świnek Warto na początek wiedzieć, jakie są prawidłowe dane biologiczne zdrowej świnki. Temperatura ciała zwierzęcia nie waha się od 37,8 do 39,5 stopni Celsjusza, tętno w granicach 130 – 190, czas trawienia ok. 8 godzin, pojemność żołądka świnki wynosi ok. 8,5 ml. U świnek najczęściej spotykane są zaparcia, których przyczyną jest złe odżywianie (zbyt sucha dieta). Leczenie polega przede wszystkim na zmianie pożywienia na bardziej soczyste. Więcej zielonki i owoców pozwoli śwince wyzdrowieć, a pokarm suchy najlepiej moczyć w mleku. Biegunki są wynikiem niewłaściwego żywienia, zatrucia lub objawem choroby bakteryjnej. Bez obaw można wówczas podawać śwince węgiel. Przez kilka stosujemy bardziej suchą dietę. Gdy występuje gorączka to musimy skontaktować się z lekarzem, aby zalecił antybiotyki. Zapalenie płuc u świnki wywołują wirusy lub bakterie. Najczęstszym objawem jest utrata apetytu, nastroszona sierść i kaszel. Chorej śwince należy zapewnić wyższą temperaturę otoczenia (minimum 22 stopnie Celsjusza). W czasie choroby stosujemy dokarmianie przymusowe. Nie ma co się bać, na pewno świnka wyzdrowieje.

Mieszkanie dla świnki morskiej i jej żywienie

24 kwietnia 2015

Mieszkanie dla świnki morskiej i jej żywienie Świnka nie lubi zmieniać miejsca zamieszkania więc lepiej przywożąc ją ze sklepu być od razu pewnym czy chcemy ją hodować w klatce czy akwarium. Choć świnka nie ma specjalnych wymagań, co do własnego mieszkania, to jednak akwarium nie jest polecane. Nie ma w nim odpowiedniej wentylacji, a to jest przyczyną wielu chorób. Poza tym ciężko utrzymać czystość w szklanym domku. Najlepiej zatem kupić klatkę. Klatka powinna być odpowiednio duża, najlepiej, aby była trzy razy dłuższa niż nasza świnka i dwa razy szersza. Można też kupić mniejszą klatkę, ale składającą się z dwóch poziomów. Świnka musi się czuć w klatce swobodnie. Jeśli mamy w planach, że świnka będzie wypuszczana z klatki na spacery codziennie, to klatka nie musi być bardzo duża, bo nasza milusińska wybiega się po mieszkaniu. Szczebelki w klatce powinny być grube, aby świnka ich nie przegryzła, oczywiście pomalowane odpowiednią farbą, aby świnka dotykając klatki nie zatruła się. Dobrze by było, gdyby klatka miała wysuwane dno, bo wtedy łatwo ją wyczyścić. Dno musi jednak być bardzo wysokie, aby ściółka nie wysypywała się na zewnątrz, gdy świnka będzie się bawić czy skakać. Klatka musi mieć też zawieszone poidełko na wodę i pojemnik na suchą karmę. Trzeba też wstawić drugi pojemnik na suche owoce, warzywa czy zieleninę. W kwestii jedzenia świnki morskie nie są wymagające. Jednak podawane pożywienie musi być zawsze świeże. Dawka dzienna dla świnki wynosi ok. 135 gram na dobę. Powinna zawierać rano 20 gram mieszanki ziarnistej i 30 gram trawy lub siana, a wieczorem 25 gram mieszanki i 50 gram warzyw. Podstawą pożywienia świnki jest ziarno zbóż, tj. owies, pszenica, jęczmień i śrutowana kukurydza. Bardzo zdrowe jest dla świnki ziarno skiełkowane, gdyż zawiera witaminę E, która podnosi u świnki płodność. Oprócz karmy i ziarna świnka powinna także dostawać pożywienie soczyste, najlepiej aby to była marchew, buraki pastewne, liście kapusty, cykoria, sałata i liście mleczu. Latem dobrze jest podawać śwince świeża trawę, a zimą siano. Trawa nie może jednak zawierać trujących dla świnki ziół i chwastów, natomiast ziarno nie może być zanieczyszczone odchodami myszy czy szczurów. Można również podawać śwince młode gałązki topoli, wierzby czy świerku. Zimą można jej dawać młode pędy żarnowca, rosnącego na nieużytkach i leśnych polanach. Twarde pędy są ważne dla świnki ze względu na to, że musi ona ścierać ciągle rosnące zęby. Wodę i mleko podaje się śwince tylko w czasie upałów i w czasie karmienia młodych, bo poza tym czasem śwince wystarcza soczysty pokarm.