Delfiny

15 maja 2015

Delfiny Czy delfiny słusznie chwalone są przez ludzi pod względem bardzo dużej inteligencji? W końcu cały czas słyszy się, że są to najinteligentniejsze stworzenia na świecie, zaraz za ludźmi. Więc tak: pod względem inteligencji, jaką reprezentują, są porównywalne ze szczurami, a dwadzieścia sześć gatunków tych cudownych zwierząt mają system zachowawczy bardzo podobny do ludzi. Stąd wzięło się własnie tak wiele opowieści o zwierzętach ratujących ludzkie życie w opresji. Jednak nie wynika to z faktu, że zdają sobie sprawę, iż oto tonie człowiek i należy go uratować. Delfiny mają silny instynkt ratowania każdego, kto przynależy do ich stada, czyli jest wielkością zbliżoną do ich rozmiarów. Czyli po prostu nie wiedzą, co ratują. Stąd własnie takie historie, jak ta, kiedy stado rekinów zabiło atakującego ich rekina, a kiedy z jego ciała wypłynął embrion, próbowały ratować go, przytrzymując jego ciało na powierzchni wody. Także należy zweryfikować to, że delfiny są z góry przyjaźnie nastawione – otóż nie. Delfiny to myśliwi i zdarza się, że atakują także ludzi. Czy to prawda, że niewidomi potrafią widzieć to, co im się przyśni? Pytanie to jest nadal pozostawione bez jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ naukowcy, jak i sami niewidomi, nie potrafią zgodnie odpowiedzieć na tę zagedkę. Wszystko zależy prawdopodobnie od tego, kiedy dany niewidomy stracił wzrok. Rzecznik prasowy Royal National Institute of the Blind, Phil Jenkins, twierdzi, że stracił wzrok w okolicach dziewiątego roku życia, a jeżeli coś mu się teraz przyśni, widzi to doskonale. Jeżeli natomiast śni mu się ktoś, kogo nigdy wcześniej nie widział na oczy, ale ją zna, wtedy jej nie widzi, chociaż wie, że to właśnie ta osoba. Jednakże ci, którzy nie widzą od maleńkości, mają już z tym problemy. Jeden z niewidomych od urodzenia twierdził w popularnym amerykańskim talk-show, że często śni mu się raj na ziemi – bardzo ciepła atmosfera, ocean rozciąga się przed nim, a beztroskie dzieci skaczą ze skał prosto do wody. Ona natomisat siedzi sobie i je winogrona. Jednakże nie potrafi opisać, czy widzi to, co mu się śni, czy jest to tylko produkt wewnętrznej wyobraźni, słuchu i doświadczenia.

Ochrona żółwi

10 maja 2015

Ochrona żółwi Żółwie należą do zwierząt, którym grozi wymarcie. Wyjątkowo smaczne mięso niektórych gatunków, hobbystyczne połowy, zjadanie młodych żółwików przez ptaki, to powody które sprawiły, że niewielka ilość żółwi dożywa późnego wieku. Powołana do ratowania gatunku Międzynarodowa Organizacja Ochrony Żółwia wiele już zrobiła. Prowadzone są sztuczne wylęgarnie hodowla młodych żółwi. Na wolność wypuszczane są dopiero już dorosłe i silne osobniki. W wielu państwach występuje całkowita ochrona tych zwierząt i zakaz ich wywozu. Natomiast konwencją CITES )Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem) objęte są następujące gatunki: żółw stepowy, żółw mauretański, żółw egipski, żółw grecki, żółw obrzeżony i żółw egipski. Handel tymi gatunkami zarówno pomiędzy państwami unii, jak i międzynarodowy może mieć miejsce, jedynie na podstawie specjalnych dokumentów. Szacuje się, że nielegalny handel przynosi do Polski kilka tysięcy żółwi. Żółwie te często możemy spotkać w sklepach zoologicznych lub na giełdach i targach, albo w ofercie internetowej.

Żółw i ośmiornica

10 maja 2015

Żółw i ośmiornica Żółw to rodzaj zwierzęcia. Żółw jako jedyny najdłużej żyje, ponieważ jego wiek może sięgać nawet stu lat. Żółwie dzielimy na dwie zasadnicze grupy, czyli żółwie lądowe i te wodne. Żółwie lądowe mogą być tylko na lądzie, ponieważ nie radzą sobie w wodzie. Z kolie druga grupa jest tak wykształcona ze posiada już trochę inna budowę Dzięki za wszystko, czemu może pływać. W wodzie żółw taki porusza się znaczeni szybciej, ponieważ nie ma tam żadnych przeszkód a płetwy pozawalają szybko płynąc. Żółw taki jednak nie składa jaj w wodzie tylko na powierzchni. Co pewni czas wychodzi na piasek, aby złożyć jaja? S one bardzo małe, ale z kolei liczne. Po wykluciu się żółwiki takie naturalnie same kierują się do wody. To, które przetrwają zależy do tego czy dostaną się do zbiornika, ponieważ po drodze mogą paść ofiara ptaków i zwierząt lądowych. Żółwie są udomowionymi zwierzętami, które można hodować nawet znalazły zastosowanie w kuchni francuskiej jako specjalność. Jego wielkość jest rożna. Największe spotykane żółwie są na Galapagos i wyspach wielkanocnych. Ośmiornica to typowy mieszkaniec morza. Ośmiornice pływają tylko i wyłącznie w głębinach, ponieważ tam jest najwięcej pokarmu dla nich. Żywią się głównie planktonem. Ośmiornica wzięła swoją nazwę od ilość ramion, ponieważ podobno ma ich osiem. Ośmiornica jest bardzo ślizga się, ponieważ nie ma łusek tylko rodzaj skorki. Ośmiornice mogą sięgać nawet kilku metrów, ponieważ mają bardzo długie ramiona. Na nich właśnie znajdują się macki, czyli rodzaj przyssawek, dzięki którym mogą wspinać się nawet po koralowcach czy kamieniach.Z a pomocą ramion ośmiornica również pływa wykonując w tedy specyficzne pląsy. Ośmiornica zazwyczaj kryje się w fragmentach skalnych, ponieważ nie chce być złapana przez drapieżniki. Nawet ludzie ja poławiają, ponieważ ma smaczne mięso i pewien rozdaj substancji w mackach jest to rodzaj atramentu. Pod woda to rodzaj trucizny, ale ludziom służy do innych celów. Ośmiornica znalazła zastosowanie w kuchniach regionalnych w szczególności ciepłych krajów tam jada się ja żywą i w całości należy ją tylko dobrze obwinąć wokół wykałaczki, aby nie zatruć się atramentem.

Żółw błotny i grecki

6 maja 2015

Żółw błotny i grecki Żółw błotny żyje w wodach słodkich. W Polsce jest bardzo rzadko spotykany, a jeśli już to w jeziorach na Warmii i Mazurach. Jest to gatunek objęty całkowitą ochroną. Jest gatunkiem ginącym nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Pamiętajmy, że tego żółwia nie wolno odławiać, ani hodować w domu. Dorosły żółw błotny osiąga długość 20 – 22 cm. Jego ciało pokryte jest ciemnobrunatnym pancerzem, ma mocne nogi zakończone pazurami i obciągnięte błona pławną. Żółw ten prowadzi wędrowny tryb życia. Na lądzie jest niezwykle niezdarny i powolny, natomiast w wodzie potrafi przemieszczać się bardzo szybko. Długo wytrzymuje również całkowite zanurzenie. Okres godowy żółwi błotnych rozpoczyna się w czerwcu. W lipcu samica składa w piasku ok. 20 jaj w płytko wykopanych dołkach, gdzie jaja zimują. Wiosną z jaj lęgnie się niewielka liczba młodych, gdyż warunki klimatyczne często nie pozwalają przerwać zimy. Ten gatunek żółwia żyje ok. 100 lat. Jest to zwierzę drapieżne. Na wolności uznaje tylko żywy pokarm, na który składają się larwy owadów, ślimaki, kijanki, raki, rzadziej ryby i dorosłe żaby. Żółwie greckie masowo pojawiły się w Warszawie w czasie okupacji. Ich transporty wysyłane były przez hitlerowców do Rzeszy, jak się można domyślić zapewne w celach kulinarnych. Nie jest wykluczone, że niektóre z tych żółwi przeżyły powstanie i do dziś żyją gdzieś np. w przydomowych ogrodach Saskiej Kępy, Żoliborza czy Mokotowa. Masowe wyjazdy Polaków do Bułgarii, Grecji i Jugosławii przyczyniły się do tego, że żółw błotny znowu pojawił się w Polsce w dużych ilościach. Poza krajami bałkańskimi żółwie greckie można spotkać na wolności we Włoszech, Francji i na Półwyspie Pirenejskim, gdzie żyje na suchych i zakrzewionych terenach. Masowy eksport tych zwierząt sprawił, że w niektórych krajach wprowadzono zakazy wywozu żółwi na eksport. Żółw grecki ma długość ok. 25 cm. Jego pancerz ma kolor jasnożółty, jasnobrązowy, oliwkowo – brązowy z czarną plamką pośrodku każdej tarczy. W środowisku naturalnym nie kąpie się i nie pije wody, gdyż wystarcza mu soczysty pokarm. Jest zwierzęciem ciepłolubnym. Zimno powoduje u niego stan odrętwienia.